Mouka je v našem jídelníčku již stovky let. Sice není úplně zdravá ale i tak tvoří velkou část naší stravy. V dnešní době máme opravdu hodně možností, jakou mouku si zvolit a co z ní vytvořit. Mouky jsou v dnešní době velice dobře dostupné a to jak ty základní, tak i ty speciální.
Základem je asi mouka pšeničná, která se v našem jídelníčku objevuje téměř denně. A to především v její bílé formě. Avšak není pro naše tělo úplně vhodná. Krom toho, že obsahuje spoustu sacharidů, tak také nemá moc živin. Jedná se tedy o prázdné kalorie, které nám nic nedají. I pšeničná mouka však může být trochu vhodnější, především pokud použijete mouku celozrnnou. Pšeničnou mouku také můžete nahradit moukou špaldovou, která je lépe stravitelná – jedná se o takzvaný starý druh pšenice, který nebyl vyšlechtěný do dnešní podoby.
Žitná mouka je nejuniverzálnější, využívá se po spousty let na pečení chleba a to především z kvasu. Žitná mouka se využívá také v „hladké“ ale i v celozrnné formě. Žitné chleby mají výhodu v delší trvanlivosti, jsou také vhodné pro diabetiky pro svůj nižší glykemický index. Pokud chcete žít zdravě, pak do jídelníčku zakomponujte spíše žitné pečivo, které je nedoslazované.
V dnešní době se objevují mouky, které nejsou úplně běžné. Můžete narazit na mouky ořechové. Využívaná je především mouka mandlová. Cena mandlové mouky je trochu vyšší, ale využívá se především na dezerty, jako jsou třeba makronky či do různých sušenek a cukroví. Další netradiční moukou, na kterou můžete narazit je třeba mouka ovesná, která je vhodná především na kaše.
Zvláštní kapitolou jsou mouky bezlepkové určeny pro celiaky a osoby s intolerancí lepku. Tyto mouky jsou vytvořeny z bezlepkových obilovin, jako je třeba pohanka. Peče se s nimi trochu jinak, avšak každý si zvykne a pro spoustu lidí je to jediná možnost, jak si vytvořit pečivo, pokud trpí nesnášenlivostí lepku.