Zábradlí neodmyslitelně patří k terasám, balkonům, lodžiím a schodištím, kde plní dvě základní funkce – praktickou a estetickou. Málokdy se setkáte s tím, že byste si k masivním rustikálním dřevěným schodům pořídili zábradlí z eloxovaného hliníku, tato dvě řešení se zkrátka k sobě příliš nehodí, ačkoli by hliníkové zábradlí jistě dobře plnilo svou funkci. Zábradlí se ovšem konstruuje i ze skla, a zde se možná někteří z vás pozastaví nad jasnou logikou, že sklo je přece křehké, a že se pro zábradlí nehodí.
Tvrzená a bezpečnostní skla – není sklo, jako sklo. Když upustíte na zem sklenici s vodou, roztříští se na stovky ostrých úlomků, o které se můžete nebezpečně pořezat. Jedná se o sklo běžné, křemičité, pro výrobu užitného zboží například v domácnostech, a počítá se s tím, že jeho rozbití nepřináší lidem tak těžká poranění, že by šlo o život, i když se samozřejmě můžete pořezat tak, že si proříznete tepnu a je nutné rychle zasáhnout. Mnohem větší pravděpodobnost těžkého i smrtelného úrazu by bylo rozbití skla na balkonech nebo na zábradlích schodišť, proto se tu využívá sklo bezpečnostní, se speciální fólií, anebo sklo tvrzené, tedy obojí s vynikající pevností a odolností proti poškození.
Tvrzená i bezpečnostní skla na první pohled nerozeznáte od běžného křemičitého skla, jsou zcela transparentní, i když mohou být třeba i mléčná. Podstatné ale je, že je zde zaručena bezpečnost osob, a nemusíte se tu obávat prakticky žádného vážného úrazu. Paradoxně je někdy skleněné zábradlí bezpečnější, než dřevěné či ocelové, kde může dřevo podléhat hnilobě a ocel skryté korozi.
S bezpečnostními a tvrzenými skly se nejčastěji setkáváme na vnitřních schodištích rodinných domů, obchodních center, sportovišť a dalších podobných staveb, anebo se s úspěchem využívá pro zasklívání balkonů a lodžií v bytových domech.