Ač se tento systém může zdát zastaralý, stále ještě se najde mnoho lidí, kteří si na koupi nemovitosti berou hypotéku. Není tedy divu, že jich existuje mnoho typů, aby si každý mohl vybrat tu, která mu bude nejlépe vyhovovat. A faktem je, že se liší i poskytovatelé. Velkou popularitu si dlouhodobě drží takzvaná nebankovní hypotéka https://www.fahd.cz/nebankovni-hypoteka/, tedy hypotéka poskytnutá nebankovní společností. Jistě, může se zdát, že by bylo výhodnější jít do banky, faktem však je, že tyto firmy, poskytující finanční služby, mají často mnohem nižší kritéria pro schválení žádosti. Na peníze tak dosáhnou i ti, kteří by byli v bance odmítnuti.
Je pravdou, že díky tomu se může sen o vlastním bydlení splnit mnohem více lidem, avšak je potřeba přiznat, že ani zde není vše růžové. Tento typ hypoték v sobě nese také pro dlužníka určitá rizika, se kterými se u banky nesetká. Tím hlavním a asi nejdůležitějším je ztráta příjmu. Hypotéku si bereme na velmi dlouhou dobu, a je jasné, že se naše finanční situace může za ta léta hodně změnit. I to je důvod, proč banky nabízí pojištění proti ztrátě příjmu, které má za úkol zmírnit následky například ztráty zaměstnání. U nebankovních společností nic takového nenajdeme, tam si v takovém případě musíme pomoci sami.
S tím souvisí i fakt, že zde najdeme i mnohem tvrdší postihy za nesplacení, stejně jako vyšší úroky. Celkově tedy, i když vše splatíme podle plánu, nakonec zaplatíme více peněz, než bychom dali bance. To může být problémem zejména pro sociálně slabší občany. Právě ti jsou často terčem reklamních kampaní těchto společností, neboť představují velmi snadný cíl. Často pak celá situace končí pádem do dluhové pasti a exekucí. Tomu je samozřejmě mnohem lepší se vyhnout. Proto bychom si měli jakoukoliv půjčku, a to včetně hypotéky, nejprve řádně promyslet, zvláště pokud si ji chceme vzít u nebankovních společností. Špatné rozhodnutí by totiž mohlo mít nepěkné následky.