Mnoho lidí je přesvědčeno, že nejlepším a nejjistějším způsobem, jak přijít k penězům, je začít podnikat. A že zdaleka nejlepší formou firmy, která existuje, je společnost s ručením omezeným. A z pochopitelných důvodů.
V první řadě je zde fakt, že namísto zodpovídání se akcionářům, na sebe berou rizika pouze komandita a komplementář, tedy dva lidé. Ti si také mezi sebe rozdělí veškeré zisky. Rozdíl mezi nimi je pouze ten, že komandista má větší rozhodovací pravomoci, avšak ručí veškerým svým majetkem, zatímco komplementář nemá taková práva, avšak ručí pouze tím, co do společnosti vložil.
Není tedy divu, že založení sro je jedním z častých kroků začínajících podnikatelů. Ti se ovšem mnohdy nezamýšlí nad tím, zda je pro ně zrovna tento typ firmy vhodný. Je totiž pravdou, že i zde najdeme určité nevýhody a rizika, která je potřeba zvážit.
Tím prvním, na co si je nutné dát pozor, je zakládací kapitál. Ten musí být minimálně 400 000,- Kč, což není zrovna malá částka. K tomu si připočítejme i náklady na nákup vybavení firmy a potřebných prostor a vidíme, že to není ani zdaleka levná záležitost. To je také důvod, proč si tolik začínajících podnikatelů bere půjčku – tolik peněz zkrátka k dispozici nemají, a není možné je sehnat. Pokud však naše podnikání zkrachuje, a my nebudeme schopni půjčku splatit, dostaneme se do velkých dluhů.
To platí zvláště pro komandistu, který, jak již bylo řečeno, ručí veškerým svým majetkem, včetně osobního. Ten mu tedy může být v rámci exekuce v tomto případě zabaven. Je tedy otázkou, zda se vyplatí něco takového riskovat.
Dále je zde fakt, že tito dva lidé nemusí být zrovna nejlepšími řediteli. V sro pak není prakticky nikdo, kdo by jejich rozhodnutí kritizoval, případně přednesl jiný návrh. To vede k tomu, že firma mnohem snadněji krachuje. Koneckonců je fakt, že většina podnikatelů ukončí svou činnost během prvního roku. A na to bychom neměli zapomínat.