Pořízení automobilu není zrovna snadná věc. Kdybychom si mohli dovolit vejít do autosalónu, ukázat prstem na to, co se nám líbí, vybrat si vozidlo na základě technických parametrů, velikosti i barvy, usednout do něj a hned odjet, aniž bychom řešili nějaké záležitosti ohledně plateb, jak by to bylo báječné, že? Jenže zdarma vám auto nikdo nepřenechá a v této chvíli se již rozbíhá kolotoč myšlenek, v nichž se musíme rozhodnout, zda zakoupíme auto v hotovosti za plnou cenu, anebo využijeme jiné možnosti.
V čem se liší operativní leasing od klasického úvěru
Víte o tom, že si můžete pořídit auto (kromě nákupu za plnou cenu) i na úvěr (půjčku) nebo na leasing? Oba typy nákupů vozu na splátky se ale liší, a tou odlišností je vlastník vozu po dobu jeho splácení. U klasické půjčky je to celkem jasné, tam uzavřete smlouvu o úvěru s předem danými podmínkami, které jste povinni dodržet, ovšem automobil je váš. Jste sice stále dlužníkem, ale s vozem můžete nakládat, jak se vám zachce, třeba jej i prodat. A to komukoli.
Toto ale není možné u operativního leasingu, tedy u nákupu auta na operativní leasing. Tam je vždy vlastníkem vozidla leasingová společnost, a vy se tomu musíte podřídit. Něco jiného je ale finanční leasing, tam je možné v případě písemné smlouvy – dohody domluvit takové podmínky, že se po určité době splácení stáváte vlastníkem vozu vy, takže přechází z původního vlastnictví od leasingové společnosti přímo k vám.
Jak je to s pojištěním vozu
Leasingové společnosti poskytují v rámci propočtených splátek leasingu i platby pojistného, tedy konkrétně povinného ručení plus havarijního pojištění. A zde se nabízí zákazníkovi možnost platit nižší pojistné, než kdyby si jej hradil ze své kapsy. Toto zkrátka stojí minimálně za úvahu, protože ačkoli tím přicházíte o bonusy nabyté případným dlouholetým vlastnictvím nějakého auta, mohou být platby pojistného v rámci leasingu výhodnější.