Staré přísloví říká „sportem ku zdraví“. A je pravdou, že pravidelná fyzická aktivita nám pomůže předejít mnoha civilizačním chorobám. To je také důvod, proč se mnoho lidí věnuje alespoň rekreačně nějakému sportu.
Co si však neuvědomují, je fakt, že zdaleka ne všechny sporty jsou pro naše tělo stejně dobré. Některé se mohou tvářit, že nám pomáhají, avšak po nějaké době pocítíme následky v podobě opotřebovaných kloubů, artrózy a jiných podobných problémů, které nám mohou značně znepříjemnit podzim života. Pokud se tedy rozhodneme udržet se fit s pomocí sportování, je vhodné zamyslet se nad tím, který bude ten nejvhodnější, tedy takový, který lze provozovat dlouhodobě s tím, že v pozdějším věku nebudeme mít negativní následky.
Samozřejmě v první řadě je potřeba dodržovat pravidlo, že všeho s mírou. To platí i zde. Je dobré znát limity svého těla a zbytečně je nepřepínat. To v tomto případě znamená nepostupovat zbytečně rychle, i když by nás to lákalo. Pokud jde o samotné druhy sportů, pak prim hraje jednoznačně plavání. Díky tomu, že nás při něm nadnáší voda a nedochází k nárazům a otřesům, je zdaleka nejšetrnější pro náš pohybový systém. I to je důvod, proč se často doporučuje jako součást rehabilitace při pohybových potížích.
Zdaleka ne každý však má tu možnost. Permanentka do veřejného bazénu není levná, a ne každému se chce mačkat s ostatními lidmi. A pokud nemáme vnitřní bazén (což většina z nás nemá), jsme v podstatě odkázáni na plavání jen v létě. Další dobrou volbou je běhání, zvláště vytrvalostní běh. Ten je ideální především proto, že je to něco, k čemu je naše tělo uzpůsobeno. Zde je však potřeba již zmíněné opatrnosti, neboť pokud to přeženeme, zranění na sebe nenechají dlouho čekat. V každém případě se však hodí kombinovat více sportů, neboť se tak vyhneme jednostrannému zatěžování určitých svalových skupin. A to v žádném případě není na škodu.