PodobnÄ› jako u jiných oblastÃ, i ve sportu najdeme témata, která hýbou spoleÄnostÃ. Ta se samozÅ™ejmÄ› mÄ›nà podle aktuálnÃch trendů i podle toho, co zrovna politici vymysleli za nový zákon. V souÄasné dobÄ› je to pak problém transgender sportovců, tedy tÄ›m, kteřà proÅ¡li pÅ™emÄ›nou z muže na ženu Äi z ženy na muže.
Â
Â
PrávÄ› s tou prvnà skupinou majà lidé nejvÄ›tÅ¡Ã problém. Je obecnÄ› známo, že muži jsou v průmÄ›ru fyzicky silnÄ›jÅ¡Ã a odolnÄ›jÅ¡Ã. To je ostatnÄ› také důvod, proÄ jsou prakticky vÅ¡echna sportovnà odvÄ›tvà rozdÄ›lena na mužské a ženské. Pokud se tedy muž nechá pÅ™eoperovat na ženu a následnÄ› startuje jako sportovec v ženské kategorii, mÄ›lo by to logicky znamenat, že má nad svými soupeÅ™kami výhodu.
Â
To je také důvod, proÄ si mnozà myslÃ, že si nÄ›kteřà sportovci nechávajà zmÄ›nit pohlavà na ženské jen proto, aby mohli závodit se ženami a mÄ›li tak vyÅ¡Å¡Ã Å¡ance na vÃtÄ›zstvÃ. To vÅ¡ak samozÅ™ejmÄ› nenà pravda. OstatnÄ› důkazem jsou i statistiky. Transgender sportovci mohou startovat již velmi dlouho, a doposud se nestalo, že by nÄ›který z nich vyhrál, aÅ¥ už startuje v mužské Äi ženské kategorii.
Â
Â
Důvod této statistiky je pomÄ›rnÄ› jasný, a je to nÄ›co, co si mnoho lidà neuvÄ›domuje. V prvnà řadÄ› zde máme fakt, že hormonálnà léÄba, která zmÄ›nu pohlavà provázÃ, je na tÄ›lo velmi nároÄná. To samozÅ™ejmÄ› ovlivňuje také fyzickou kondici. To znamená, že v podstatÄ› nemůžeme být ani zdaleka v takové kondici, v jaké jsme byli, než jsme se pro zmÄ›nu pohlavà rozhodli.
Â
Dále je tu fakt, že se nejedná o doÄasnou záležitost. ZatÃmco sportovat na nejvyššà úrovni budeme se Å¡tÄ›stÃm nÄ›jakých 20 let, zmÄ›na pohlavà je napořád. RozhodnÄ› tedy nemá smysl podstupovat ji jen proto, abychom mÄ›li vÄ›tÅ¡Ã Å¡anci na vÃtÄ›zstvÃ.
Â
Proto bychom na tyto sportovce nemÄ›li hledÄ›t jiným okem, a rozhodnÄ› si nezasloužÃ, abychom je ze sportu vyluÄovali. Z hlediska férovosti k tomu totiž nenà žádný důvod.